A töltőtollak számozása
Mióta a magyar gyártású töltőtollak az érdeklődésem középpontjába kerültek, szeretnék minél többet megtudni róluk.
Az 1960-as években celluloidból készült töltőtollak a legkedvesebbek a számomra. Formaviláguk, ergonómiájuk, az alkalmazott anyag szemet gyönyörködtető színe, mintázata és semmi máshoz nem hasonlítható tapintása kiemeli őket a csupán írószer funkcióját betöltő társaik sorából.
Minél többet megtudtam ezekről a tollakról, annál jobban szerettem volna megtudni, mit jelenthetnek a legtöbb korabeli töltőtollon megtalálható számok. Sokáig kerestem, kutattam, de elfogadható magyarázatot nem találtam. Végül, amikor ezeket a számokat táblázatos formába rendeztem, világossá vált számomra a számok mögött rejlő szabályosság.
Rájöttem, hogy ezekkel a két, három, ritkább esetben négyjegyű számokkal akkoriban a gyártás dátumát jelölték.
A rendelkezésemre álló számok vizsgálata során feltűnt, hogy a három és négyjegyű számok utolsó két számjegye 10, 11 vagy 12. Viszont 13-at vagy ennél nagyobb számot a megvizsgált több mint 70 darab töltőtollon nem találtam. Ebből a megállapításból arra a következtetésre jutottam, hogy ezek a számok a gyártás hónapját jelölhetik.
Az igazi áttörést azonban egy Stylus 50-es töltőtollon talált 6011-es és egy SPECIÁL 012-es száma hozta. A 6011 az én elméletem szerint 1960 novemberét jelöli, míg a 012 egy rövidebb formában 1960 decemberét.
Ha valakinek olyan információ van a birtokában, amivel kiegészíteni vagy cáfolni tudja ezt az elméletet, kérem, ossza meg velem! (magyartoltotollak@gmail.com)
Az alábbi táblázatban a megvizsgált tollak márkája és száma, valamint a dekódolás remélem érthetővé és egyértelművé teszi a feltételezésemet.
A kék színnel kiemelt töltőtollak a honlapon megtalálhatóak, kattintással a hivatkozott kép jelenik meg.