SOENNECKEN '73'
(Magyar replika)

A SOENNECKEN '73' töltőtollat az 1960-as években gyártották Budapesten. A tolltest és a kupak szürke színű márványos  celluloid acetátból készült. A töltőtoll teljes hossza zárt állapotban 120 mm. A tolltest (8) átmérője a legnagyobb keresztmetszetben 11,5 mm.


/Az eredeti töltőtoll a SOENNECKEN 507 szintén készült szürke márványos mintázatú celluloidból, de azt korábban, az 1930-as és 1940-es években  és iskolásoknak készítették.
Készítő: Az itt olvasható cikkből ez is kiderül.
Ára: ---

/Kattintson a képre a nagyobb méretért!/

A toll kupak nélkül 118 mm hosszú. Ez a méret rövidebb ujjú használóknak lehet kényelmes, de a kupaknak a tolltest végére tolásával a hossz jelentősen - 154 mm-re - növelhető. A 15 mm hosszú, fekete színű celluloidból készült nyak rész (7) (szekció) enyhén konkáv kialakítása kényelmes és biztos fogást biztosít használójának. A kupakot menet rögzíti a tolltesthez.


Az eredeti töltőtollnak hasonló a mérete és a kialakítása./

A kupak (3) teljes hossza 58 mm. A celluloid acetát henger külső végébe van csavarva a klipsz rögzítő csavarja (1). 4 mm hosszú, enyhén kúpos része szorítja a klipsz (2) gyűrűjét a kupakhoz. Másik vége a nyak végéhez illeszkedve egy belső kupakot képez a még jobb tömítés érdekében. Az acélból készült klipsz ívben hajlik a gyűrűtől a kupakra és domború a felszíne. A vége felé elvékonyodó klipsz ismét kiszélesedik és a végén 4 db keskeny keresztirányú recézés található. A klipsz másik fontos feladata a toll elgurulásának megakadályozása. A kupak legnagyobb átmérője 12,5 mm. A kupakon két keskeny, sárgarézből készült díszítő gyűrű (4) található, amelyek nemcsak díszítik a tollat, hanem a kupak nyílásának szilárdságát is növelik. A két gyűrű egyforma széles.

/Az eredeti töltőtollon a klipsz alakja hasonló, de bele van ütve a SOENNECKEN szó és a klipsz végéről keresztirányú recék hiányoznak./

A SOENNECKEN '73' töltőtoll neve a tolltesten található hosszirányban és a tintaablaktól mérve 11 mm-re kezdődik. A SOENNECKEN szót a celluloid acetátban az anyag megolvasztásával alakították ki.


/Az eredeti töltőtollon a név alatt az '507' is látható két pont fogja közre./ 

A tinta felszívását biztosító dugattyús rendszer  forgató gombját (12) nem rejtették kis  kupak alá, így a forgató gomb nagyobb mérete könnyebb forgatást tett lehetővé. A forgató gomb külső vége recézett a még könnyebb forgatás érdekében.

A tolltesten a más magyar töltőtollaknál jellemző ovális keretbe foglalt Sz. jelzés nem található, de a tolltest végénél szokásos dátum jelző szám - itt '73' -as - látható. A jelzést a névhez hasonlóan a celluloidba olvasztással alakították ki és a gyártás idejét jelölheti. A szám jelentésének megfejtése itt olvasható. Ezek szerint ez a töltőtoll 1967 márciusában készült.


/Az eredeti töltőtollnál ez a számozás hiányzik./

Minden töltőtoll "lelke" a tollhegy vagy tollszem (5) illetve a vele szerves egységet alkotó tintavezető (6). Ebben a SOENNECKEN '73'-ban egy acélból készült és aranyozott hegy, valamint egy keménygumiból (ebonit) készült tintavezető együttesen biztosítja a tintának a papírhoz juttatását, mindig a szükséges mértékben. A hegy végéhez hegesztett kemény fém csúcs - Irídium - biztosítja a hegy hosszú élettartamát adó kopásállóságot. A tollhegyen látható felirat: | RADIANT | TIPPED | MADE IN| U.S.A. |

/Az eredeti töltőtollban 14 karátos aranyból készült flexibilis hegyet találunk, de az 1940-es években ezekbe a töltőtollakba is acélból készült és aranyozott tollszem került./

Az ebonitból készült tintavezető (6), bár egyszerű kialakítású, mégis nagyon összetett feladatot lát el egy töltőtoll működése során:
- a tintát írás közben az írás sebességének megfelelő mennyiségben a toll hegyéhez vezeti;
- az írás közben fogyó tinta helyére levegőt juttat;
- kiegyenlíti a magasságváltozás vagy a kéz melege miatt kialakuló nyomáskülönbséget.
- a kapillaritás elve alapján megakadályozza, hogy a toll függőleges helyzetében a tinta kifolyjon a tollból, hogy csak a leglényegesebbeket említsem.

Az eredeti töltőtollba szintén ebonit tintavezetőt szereltek, de a kialakítása némileg eltérő./

A tinta tárolása a tolltest belsejében kialakított hengeres térben történik. A toll belsejébe a tintát egy csavarorsós mechanizmussal mozgatott, parafából készült dugattyúval (9) lehet felszívatni a tintásüvegből. A csavarorsó forgató gombja enyhén kúpos, recézett, és ebonitból készült. A hegyével a tintába mártott tollba a tinta a tinta csatornán keresztül áramlik be a felfelé mozgatott dugattyú által a belső térben létrehozott nyomáscsökkenés hatására.

/az eredeti töltőtollnál is ilyen felszívó rendszert találunk./

A klipsz / csíptető rögzítő gyűrűje a kupak végéhez van csavarozva egy műanyagból készült 4 mm magas, csonka kúp alakú csavarral. A csonka kúp tetején a SOENNECKEN cég logójának kontúrja látható. A vonalak fehér színűek. A csíptetőnek és a logónak ilyen módon történő elhelyezése lehetővé tette, hogy a töltőtoll felső része kilátsszon egy zsebből, felismerhetővé téve ezzel a töltőtoll márkáját.

/Az eredeti töltőtollnál is megtalálható a logó, de a kidolgozása precízebb./

A tinta felszívását a tolltestben kialakított térbe egy forgató gomb (12) teszi lehetővé. A forgató gomb fekete színű celluloidból készült és a külső végén recézett. A forgató gombhoz egy menetes orsó van erősítve (a képen nem látszik), ami a tolltest (8) végébe csavart közbetétben (11) tud forogni. A menetes orsóhoz egy  sárgarézből készült menetes hüvely (10) kapcsolódik. Mivel a menetes orsó csak forogni tud, annak a forgató gombbal történő forgatása a menetes hüvely tengely irányú elmozdulását eredményezi. Ez a tengelyirányú mozgás idézi elő a hozzá erősített dugattyú (9) elmozdulását a tolltest hengerében.  A dugattyú felfelé mozgásakor szívó hatás keletkezik és a tinta bejut a töltőtoll belsejébe, ha a tollat tintába mártjuk. Ha ellenkező irányba forgatjuk a gombot, akkor a lefelé mozgó dugattyú kiszorítja a benn lévő tintát vagy levegőt.

/Az eredeti töltőtollnál a dugattyús töltési mód hasonlóképpen van megoldva./