A német Pelikan cég 1934-ben mutatta be a főként mérnököknek, műszaki rajzolóknak, építészeknek, térképészeknek tervezett speciális töltőtollat a Graphost. Műszaki területen ekkor már nagy igény volt egy olyan íróeszközre, amivel lehetett hosszú, azonos vastagságú vonalat húzni, beépített tartállyal rendelkezett és egyenletesen adagolta a tintát a papírra. A Graphos képes volt erre, ezért népszerűsége miatt egészen a '60-as évek végéig gyártották.
Miután a Pelikan és a rOtring 1970-ben együttműködési megállapodást kötött, a rOtring cég átvette és rOtring Graphos néven folytatta a gyártást. A rOtring a Graphost a kor kívánalmainak és a műszaki fejlődés lehetőségeinek szellemében áttervezte. A test és a nyak menettel kapcsolódott, ezért szét lehetett csavarni. Ez a megoldás lehetővé tette egy különálló tartály alkalmazását, ami egyszerűbbé tette a töltést. A kupak 'rOtringos' dizájnt kapott. A rOtring Graphos a '80-as évekig gyártásban maradt, amikor a korszerűbb és jobb minőségű csőtollak átvették a szerepét az időközben elavult technológiának.
A 2. világháború után kettészakadt Németország keleti részében - Német Demokratikus Köztársaság - a Markant cég készítette el a Graphos másolatát, hogy az ott felmerülő igényeket kielégítse. Ez az írószer küllemében a Pelikan Graphosra hasonlított, de a műszaki megoldásokat már a rOtring Graphostól vették át.
A műszaki töltőtollakban speciális tintát - tus - használtak, mert a műszaki rajzoknál követelmény volt a vízállóság és színtartás. A tus alkalmazása viszont megkövetelte, hogy minden használat végén el kellett mosni az íróeszközt, mert később a megszáradó tust nagyon nehezen vagy egyáltalán nem lehetett eltávolítani.
A Pelikan Graphosnak magyar másolata is készült és Signograf néven hozták forgalomba.
A Signografról mint speciális magyar töltőtollról részletesebben itt olvashat.